Maršrutai

Baidarių maršrutai Dzūkijoje, Merkiu, Ūla, Grūda, Varėne, Šalčia, Verseka

Nesame tie, kurie primygtinai siūlo keliauti nustatytais maršrutais. Maršrutą parinksime pagal Jūsų norus, pageidavimus ir galimybes. Patys kasmet išbandome po keletą baidarių maršrutų Dzūkijoje, Ūla, Merkiu, Grūda, Šalčia, kuriuos galime rekomenduoti ir Jums. Jūs pasirūpinkite laisvu laiku, o mes pasirūpinsime, kad Jūsų laisvalaikis Dzūkijoje būtų kuo turiningesnis!

Pateikiama plaukimo laiko trukmė yra preliminari, orientacinė. Plaukimo laikas priklauso nuo irkluotojų įgudžių, sustojimų kiekio ir laiko, vandens lygio upėje bei kitų veiksnių.  

Maršrutai MERKIU

Apie šią upę dažnų turistų galvose yra susiformavusi nuomonė – „…rami, plati, kartais net nuobodoka, nors ir vaizdinga…“  Tačiau siūlome pakeisti nuomonę ir išbandyti baidarių maršrutus Merkio aukštupyje. Aukštupys skirtas norintiems smagiai ir sportiškai pašėlti bei pakovoti su plūduriuojančiais medžiais. Šiose trasose Merkys išties Jums pateiks staigmenų. Na ką gi – jei pasirinksite šiuos maršrutus Merkiu – pasirenkite kardinaliai pakeisti susidariusią nuomonę. O dviejų dienų maršrutas žavi tuo, kad Dargužiuose nušokus nuo tilto jau nuo pirmųjų metrų pasimato, kas Jūsų laukia! Vaga vingiuota, siaura ir su begale privirtusių medžių. Gausybės krūmų turistus pasitinka tiesiog upės viduryje, kur stovi jų sąjunginės užkardos su palinkusiais ir pargriuvusiais medžiais. Prižadam, jog švelniai pasibučiuosite ne su vienu iš jų – teks padirbėti ir rankomis, ir kojomis, ir galva. Tiesa, Jus greičiausiai perspės ant kranto pasirodantis vienas kitas vietinis žmogelis, jog tai dar tik uogytės, palyginus su tai, kas Jūsų laukia priešaky. Adrenalinas garantuotas! Ir brisite, ir kelsitės baidares per medžius – teks iš peties komandiškai pasidarbuoti.

Kai jau būsite gerokai nusikamavę – Merkys Jus supras, išplatės, nurims ir leis patogiai iriantis grožėtis įstabia gamta. Tiems, kas pasiruošę turistauti dvi dienas – bus proga susirasti stovyklavietę – jų čia apstu – galima stoti tiesiog patinkančioje vietoje arba paruoštose stovyklavietėse, su pavėsinėmis ir kitais gamtos (ta gamta aišku patobulinta žmogaus) siūlomais patogumais .

Baidarių maršrutai Merkio aukštupyje:

Maceliai-Dargužiai

~ 5 val

~ 19 km

Dargužiai- Valkininkai

~ 4 val

~ 9 km

Dargužiai- Senoji Varėna (išbandėm)

~ 2 dienos

~ 53 km

  • Maršrutus galima dėlioti įvairiai nuo keletos valandų iki dviejų, trijų ar dar daugiau dienų.

Baidarių maršrutai „ramiajame“ Merkyje:

  • Mėgstantiems ramų plaukimą baidarėmis siūlome rinktis Merkį nuo Senosios Varėnos iki Merkinės ( 2 dienos), arba rinktis atskiras atkarpas šiame maršrute

Senoji Varėna- Perloja (išbandėm)

~ 3 val

~ 13 km

Perloja- Puvočiai

~ 5 val

~ 19 km

  • ir t.t. iki Merkinės, (o toliau :) nors ir iki Kauno HE :) )

Dviejų dienų baidarių maršruto Dzūkijoje Dargužiai- Senoji Varėna žemėlapis:

 

Maršrutai ŪLA

Ūlos krioklys rudnioje

Vaizdingoji upė-Ūla- Dzūkijos perlas, nacionalinio parko pasididžiavimas. Gausu skardžių, kilpų, atodangų. Upėn suvirte nemažai medžių. Tarp Krokšlio ir  Rudnios prateka Ūlos ežerą. Rudnioje upę stabdo senojo malūno ir buvusios rūdos liejyklos užtvanka. Už Zervynų upė veržiasi per supustytą kopų ruožą. Plaukiant link Žiūrų, kairiajame krante atsiveria . Kiek žemiau Paūlių kaimo Ūla įteka į Merkį.

Ūlos pradžia Gudijoje. Aukštupyje ji vadinama Pravaža, toliau Pelesa. Plaukimą galima pradėti Dubičių kaime, apie 56 km nuo Ūlos žiočių. Pradžioje upės vaga reguliuota, plaukimas plačiomis pievomis kiek monotoniškas, tačiau jau už 5 km kraštovaizdis keičiasi, prasideda Ūlos kraštovaizdžio draustinis. Upėje daug nuvirtusių medžių, krantuose- vaizdingi skardžiai. Tarp Krokšlio ir Rudnios Ūla prateka Ūlos ežerą, įplaukus į ežerą nėra taip paprasta rasti „išėjimą“ iš ežero. Rudnioje upę stabdo senojo malūno ir buvusios rūdos liejyklos užtvanka. Praplaukus Kašėtų kaimo medinį tiltą, už 3 km, dešinėje upės pusėje- Pauosupės stovyklavietė, kiek žemiau Ūla įteka į Dzūkijos Nacionalinio parko teritoriją. Nuo čia plaukti baidare galima tik su leidimais, o stovyklauti tik specialiai įrengtose vietose.

Baidarių maršrutai Ūla (be leidimų): 

Dubičiai-Krokšlys

~ 4 val

~ 11 km

Krokšlys- Rudnia

~ 4 val

~ 10 km

Rudnia- Kašėtos (išbandėm)

~ 3 val

~ 10 km

  • maršrutus galima dėlioti įvairiai, vienai ar dviems dienoms.

Žemiau Pauosupės beveik visą upės slėnį apima durpėta salpa, abipus slėnio iki Zervynų upė veržiasi per supustytas kopas. Upė daro daugybę kilpų,  kas kart, už posūkio baidarininkų laukia į vandenį įkritę medžiai. Baidarių maršrutas Ūla tarp Zervynų geležinkelio tilto ir Mančiagirės kiek primena kalnų upę. Ji teka giliai įsigraužusi į smėlėtus krantus, krantuose atsiveria įspūdingi Mančiagirės skardžiai (gamtos paminklas). Kiek žemiau priplauksite medinį ženklą „Ūlos akis„, tai versmė kranto terasoje, vanduo veržiasi iš giluminių vandeningų sluoksnių. Toliau praplauksite Žiūrų kaimą, kurį juosia gražūs pušynai pilni gėrybių, kiek pairklavę Ūlos dešiniajame krante pasigėrėsite Trakiškių kalvagūbriu, kuris paskelbtas gamtos paminklu. O už 6 km įplauksite į Merkį,

Iš baidarių maršrutų Dzūkijoje, maršrutai Ūlos upe yra vieni populiariausių ir vaizdingiausių. Tačiau plaukimui Ūlos upe Dzūkijos Nacionalinio parko teritorijoje (nuo Pauosupės stovyklavietės) reikalingi leidimai. Iš anksto rezervuojant baidarink.lt baidares, mes užsakysime leidimus (~6 Eur asmeniui parai), o Jūs, pasirinktu maršrutu, plauksite be rūpesčių.

Baidarių maršrutai Ūla (tik su leidimais):

Kašėtos- Zervynos (išbandėm)

~ 3 val

~ 9 km

Pauosupė – Zervynos (išbandėm)

~ 2 val

~ 7 km

Zervynos- Trakiškiai (išbandėm)

~ 5 val

~ 15 km

Trakiškiai- Mardasavas (toliau Merkiu)- Puvočių stovyklavietė (išbandėm)

~ 5 val

~ 17 km

Mančiagirė- Trakiškiai (išbandėm)

~ 3 val

~ 9 km

  • maršrutus galima sudaryti įvairiai, vienai ar keletai dienų. Rekomenduojame pasirinkti vieną iš gražiausių trasų, iš baidarių maršrutų Dzūkijoje, Ūlos upe keletai dienų, derinant maršrutus, taip, kad leidimą pirkt reikėtų tik vienai dienai. 

 GRŪDA

gruda

Tai lygumų upė, ramiai kilpuojanti ir neskubiai nešanti savo vandenis per Dainavos lygumą, Dzūkūjos nacionalinio parko teritorijoje. Puvočiuose įteka į Merkį. Dėl smėlėto grunto ir augančių miškų ši upė pasižymi vandens skaidrumu ir vėsumu. Kadangi ji daugiausia maitinama požeminių šaltinių, todėl ne kiekvieną žiemą užšąla. O ir dažną sausą vasarą ji išlieka gana vandeninga ir raplaukiama. Plaukdami Grūda grožėsitės jos kilpomis, kurios susisukusios lyg siūlai, grumsitės su į upę įvirtusiais medžiais ir net karščiausiomis dienomis jus gaivins ypatingai vėsus upės vanduo.

Plaukdami Grūda aptiksite daugybę užtvarų- medžių, vietinės reikšmės tiltelių, pasislėpusių įvairaus dydžio akmenų.  Upė puikiai tinka pavasariniams ar rudeniniams vienos dienos plaukimams. Taip pat tai gali būti dviejų ar trijų dienų žygio, pratęsiant plaukimą Merkiu, sudėtinė dalis.

Baidarių maršrutai Grūda

Darželiai- Marcinkonys

~ 2 val

 

Marcinkonys-Kašėtos

~3 val arba ~5 val

(pasirinktinai, kurioje vietoje išlipimas)

Kašėtos-Puvočiai (priklauso nuo vandens lygio Grūdoje), toliau žygį galima tęsti Merkiu

~2 val.

VARĖNĖ

varenes-tiltas

Upė dar „neatrasta“, todėl net ir baidarininkų piko metu nepapulsite į „kamštį“. Pakeliui gėrimasi keturiais skirtingais jos tipais. Pradėjus nuo Pamusių, ji siaura ir labai vingiuota – tačiau gana gili, vėliau vingiuodama teka pelkėtu slėniu. Tačiau laikas nuo laiko pievas pakeičia smėlėti skardžiai, kraštovaizdis primena „džiungles“. Priplaukus Varėnio ežerą ji sekli, joje gausu išvartų ir kitokių kliūčių, – ir tuo ji panaši į Ūlą. Prieš Senąją Varėną ji užtvenkta ir todėl išsiplečia į platoką tvenkinį. Keliaudami Varėne atrasite  Carinės Rusijos XIX a. statyto geležinkelio tilto likučius bei mažesnių, į praeitį nugrimzdusių, tiltelių akmeninius sutvirtinimus.

ŠALČIA

Gana srauni, negilaus slėnio, neaukštų krantų, labai vingiuota, šalto švaraus vandens upė. Mažai civilizuotas didžiausias Merkio intakas. Šalčia į Merkį įteka ties Valkininkų kaimų. Upės pavadinimas kilo ne tik dėl šaltesnio, nei daugelyje kitų upių vandens, bet ir dėl šaltinių gausos pakrantėse.

VERSEKA

Upė teka per Šalčininkų ir Varėnos rajonus, prateka per du tvenkinius, plaukimas pakankamai lėtas, nes nemažai įvairių kliūčių – medžių išvartų, seklumų. Šią upę turėtų rinktis išbandymų nebijantys turistai.